Piyasalarda düşüşün sürmesi ile tahvil satışları devam etti


ABD’de Çarşamba günü açıklanan özel sektör istihdamı ve verimlilik datalarının ardından ekonomik büyümenin yavaşladığına dair endişelerin artmasıyla dolar değer kaybederken, piyasalar geriledi.

IMF’in Washington’da düzenlediği bir toplantıya katılan Yellen “Hiçbir balon işareti görmüyorum. Hisse senedi değerlemeleri oldukça yüksek ve finansal istikrara yönelik riskler yüksek değil” ifadelerini kullanması ile S&P 500 endeks vadelileri, New York saati ile 13:42’de, yüzde 0.6 düştü ve Stoxx Europe 600 Endeksi günü yüzde 0.6 gerileyerek kapattı. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.7 değer kaybederken ham petrolün varil fiyatı 62 doları aştı.

Ülke tahvilleri, son bir haftada toplam tahvil değerinden 430 milyar dolarlık bir erimeye sebep olan küresel satış dalgasının ardından toparlanmaya devam etti. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.24 seviyesine yükselerek 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Almanya’da 10 yıl vadeli gösterge tahvillerinin faizi yüzde 0.59’a yükselerek 2015’teki en yüksek seviyesine ulaştı, İspanya’nın 10 yıllıklarının faizi 10 baz puan artış ile yüzde 1.88’e yükselirken, İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 11 baz puan artış ile yüzde 1.92 oldu.

Çalışma Bakanlığı tarafından Çarşamba günü Washington’da açıklanan raporun ortaya koyduğu veriler ile, bir çalışanın saat başına üretimini yıllık bazda ölçen verimlilik endeksi bir önceki çeyrekteki yüzde 2.1’lik düşüşün ardından yüzde 1.9 geriledi. ABD’de özel sektör istihdamı Nisan ayında tahminlerin altında kaldı ve 169.00 artış gösterdi.

Piyasalarda düşüşün sürmesi ile tahvil satışları devam etti ile Benzer Yazılar:

6 Mayıs 2015 Saat : 10:44

Piyasalarda düşüşün sürmesi ile tahvil satışları devam etti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."