Piyasalarda moraller “petrol ve doğalgaz” ile bozuldu


Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşler küresel piyasalarda dalgalanma yarattı ve küresel ekonomideki zayıflık ve deflasyona ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, Fed’in iki gün sürecek toplantısına hazırlanması ile birlikte, Norveç’ten Rusya’ya, emtia üreticisi ülkelerin hisse senetlerine ve para birimlerine satış gelmesine neden oldu.

Batı Teksas petrolü, ABD’de artış göstermesi beklenen petrol stok verileri açıklanmadan önce, varil başına 44 doların altına indi. Doğalgaz kontratları 2012’den bu yana ilk kez 2 doların altına geriledi. Enerji ve emtia şirketlerinin hisseleri, Stoxx Euorpe 600 Endeksi’nde en hızlı düşen gruplar oldu. Japon yeni, riskli varlıkların için iştahın azalması ve Japonya Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında halihazırda rekor seviyede bulunan teşviği artırmaktan kaçınacağı beklentileri ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı. Gelişen piyasa hisse senteleri Ocak ayından bu yana en güçlü kazancının bir kısmını geri verdi.

Bonn, Almanya’da Deutsche Postbank AG stratejisti Heinz-Gerd Sonnenschein, “Herkes Fed’in ne söylemek durumunda kalacağını görmek için beklemede,” dedi ve “Bize çok fazla şey vereceklerini sanmıyorum, ancak hiç kimse yanlış tarafta yakalanmak istemiyor. Karar sonrası basın toplantısının olmaması ile birlikte, açıklamayı değerlendirmek için, satır araları okunmaya çalışılacak” şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda moraller “petrol ve doğalgaz” ile bozuldu ile Benzer Yazılar:

27 Ekim 2015 Saat : 5:19

Piyasalarda moraller “petrol ve doğalgaz” ile bozuldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."