Tahvil piyasasında satışlar yoğunlaştı, hisseler düştü


Gelişmiş ülke merkez bankalarının şahin tonu, finans piyasalarında etkili olmaya devam ediyor. ABD hisse senetleri Mayıs ayından bu yana en düşük kapanışına yönelirken, ABD Hazine tahvillerinin faizi iki ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, DoubleLine Capital’in CEO’su Jeffrey Gundlach’ın tahvil piyasasında satışların henüz başladığını söylemesi ile birlikte yüzde 2.37’ye tırmandı. Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500) 50 günlik hareketli ortalama seviyesini test etti ve faize duyarlı hisse senetleri düşüşlere öncülük etti. Dolar, ABD’de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi, özel sektörün açıkladığı istihdam verisinin istihdam artışının ılımlı olduğunu göstermesinin ardından zayıfladı. Almanya’nın gösterge tahvilinin faizi Ocak 2016’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Tahvillerdeki satışlar Fransa’nın tahvil ihalesi sonuçlarının açıklanmasının ardından geldi.

Asya’dan Avrupa ve ABD’ye, merkez bankaları, yaklaşık 10 yıldır devam eden genişlemeci politikalardan çıkma yollarını aramaları ile birlikte, son birkaç haftada daha şahin bir tutum takındı. Tahvil faizlerindeki yükseliş, ABD ekonomisindeki büyümenin ılımlı hale gelmiş olabileceğini gösteren veri ile birlikte, hisse senedipiyasası üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, geçen ay gerçekleştirdikleri son toplantılarında, tahvil alımlarının artırılması taahhüdünün kaldırılmasını değerlendirirken, ABD’de ADP’nin açıkladığı veri, Haziran ayındaki istihdam artışının önceki aya göre yavaşladığını gösterdi.

Tahvil piyasasında satışlar yoğunlaştı, hisseler düştü ile Benzer Yazılar:

6 Temmuz 2017 Saat : 11:53

Tahvil piyasasında satışlar yoğunlaştı, hisseler düştü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."