Televizyonun tahtı sallanıyor


Amerikan televizyonlarını seyretmek için altın bir çağ olsa da, bu hafta ayın kanallara yatırım yapmak pek de iyi bir fikir değildi.

Yalnızca Çarşamba gününde dahi Sumner Redstone’un Viacom’u, Rupert Murdoch’ın 21st Century Fox’u, Bob Iger’ın Walt Disney’i ve beş büyük kablolu televizyon kanalının değerinden 37 milyar dolar silindi. Bernstein analistleri bu duruma ”2015’in büyük medya patlaması” adını veriyor.

Amerikan televizyonlarının en ünlü politik-komedi yıldızı Jon Stewart’ın The Daily Show’a veda ettiği Viacom’un hisse senetleri Çarşamba günü yüzde 8, Perşembe ise yüzde 14 düşüşle haftanın en sert kaybını yaşadı.

Cuma günü ise bu kayıplar Avrupa’ya sıçradı. İngiltere ve Almanya’daki en büyük yayıncı kuruluşlar olan ITV ve ProSiebenSat.1 yüzde 6’ya yaklaşan düşüş kaydettiler.

ABD’deki medya devlerinin yaşadığı kayıplar tahminlerin altında kalan çeyreklik gelir rakamlarıyla açıklanıyor. Ancak bu durum, Netflix, Youtube ve diğer dijital medya devlerinin sektörü temelden sarsabileceği endişelerini de beraberinde getirdi.

Bernstein Analisti Todd Juenger ”Konu dönüp dolaşıp basit bir soruya dayanıyor. Paralı televizyon platformlarına üye olanların sayısının yavaşça tükeneceğine mi yoksa kaosla birlikte azalacağına mı inanıyorsunuz?” dedi.

Televizyonun tahtı sallanıyor ile Benzer Yazılar:

9 Ağustos 2015 Saat : 5:36

Televizyonun tahtı sallanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."