TL gelişenler arasında en fazla değer kaybeden para oldu


ABD hazine tahvili faizlerindeki yükselişin Türk Lirası cinsinden varlıkların cazibesini azaltmasıyla birlikte, -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın ilave parasal sıkılaştırmanın yapılabileceğine ilişkin Çarşamba günkü açıklamasına karşın- TL dolar karşısında değer kaybetti ve Türiye hazine tahvilleri geriledi.

Türk Lirası’nın dolar karşısında kayıpları Çarşamba günü gün içi işlemlerde yaklaşık yüzde 1.40’a kadar tırmandı. Türk Lirası, Çarşamba günü TSİ 14:00 itibariyle ile dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde ekside işlem görerek gelişen piyasalar arasında en fazla değer kaybeden para oldu. Çetinkaya, Merkez Bankası’nın, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Mart toplantısının 1 gün sonrasında, 16 Mart’ta açıklayacağı faiz kararı öncesinde gerçekleştirdiği son basın açıklamasında Merkez’in fiyat istikrarı hedefine odaklanmaya devam ettiğini ve gerekli olması halinde daha fazla parasal sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

TCMB, Şubat ayı enflasyon verisinin beklentileri aşarak politika yapıcıların yüzde 5’lik hedefinin iki katını geride bırakmasıyla, kısa vadeli faizleri yukarı taşıyarak ortalama fonlama maliyetini Perşembe gününden bu yana 20 baz puan artırdı.

TL, dolar karşısında yüzde 1.18 ekside yaklaşık 3.7230 seviyesinden işlem gördü. Lira, Bloomberg’ün takip ettiği 24 gelişen piyasa parası arasında Çarşamba günkü işlemlerde en fazla değer kaybeden para oldu. TL, yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 5.33 gerileyerek gelişen piyasa paraları arasında en fazla düşen para birimi konumunda bulunuyor.

TL gelişenler arasında en fazla değer kaybeden para oldu ile Benzer Yazılar:

8 Mart 2017 Saat : 6:24

TL gelişenler arasında en fazla değer kaybeden para oldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."