Uzmanlar TCMB’nin faiz kararını nasıl karşıladı?


Bloomberg HT’ye konuk olan akademisyenler ve ekonomistler Merkez Bankası’nın Ekim ayı politika toplantısına ilişkin değerlendirmede bulundu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim toplantısında bir hafta vadeli repo faizini sabit tutarak yüzde 10.25 seviyesinde bıraktı. TCMB, geç likidite penceresi (GLP) faizini yüzde 13.25’ten yüzde 14.75’e yükseldi. Merkez Bankası geçen ayki toplantısında politika faizini 200 bp artırmıştı.

TCMB’nin faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiği belirtilirken, ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğiliminin belirginleştiği ifade edildi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu yapmış olduğu değerlendirmede, “İçinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle gerek kur baskısı, gerekse enflasyon nedeniyle daha makul bir oran açıklanması mümkündü.” dedi. Saltoğlu, bir önceki PPK’da hiç kimsenin beklemediği bir yerde, faiz artışına gidilmesi ve tam tersi olarak faiz oranlarının artırılmasının beklendiği bir noktada oranın sabit tutulmasının iletişim sorununa sebep olduğunu dile getirdi.

Kredi faizleri konusunda beklentilerini paylaşan Saltoğlu, konut satışlarında yaşanan rekor artışın erken düşürülen kredi faizlerinin getirisi olduğunu ve önümüzdeki dönemde belli bir oranda kredi faizlerinde artışın görülebileceğini söyledi.

Uzmanlar TCMB’nin faiz kararını nasıl karşıladı? ile Benzer Yazılar:

25 Ekim 2020 Saat : 9:32

Uzmanlar TCMB’nin faiz kararını nasıl karşıladı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."