Volkswagen CEO’su Winterkorn istifa etti


Son 10 yılda Volkswagen’i küresel satışlarda en üst seviyeye çıkaran CEO Martin Winterkorn, ABD emisyon testlerinde usulsüzlik yaptıklarını itiraf etmesinin ardından istifa etti.

Winterkorn, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Volkswagen yeni bir başlangıca ihtiyaç duyuyor, personel konusunda da,” dedi ve “İstifamla bu yeni başlangıcın yolunu açıyorum” şeklinde konuştu.

Bu hareket, Cuma günü, Wolfsburg, Almanya merkezli şirketin dizel araçlara hava kirliliği kontrollerini önleyen bir yazılım koyması ve daha sonra da bu konuda ABD Çevre Koruma Ajansı’na yalan söylemesinin ardından ortaya çıkan dramatik durumdan sonra gerçekleşti. Konuya ilişkin kişisel olarak özür dileyen 68 yaşındaki CEO, hisse senedi fiyatının iki günde yüzde 35 düşmesi ve Almanya hükümetinden çabuk hareket etmesi yolunda baskıların artmasının ardından fazla dayanamadı.

2007 yılında göreve gelen Winterkorn, Almanya’da 20,000 kişiyi işten çıkararak hayatta kalmaya çalışan şirketi kendi yönetimi altında 600,000 çalışanı olan ve Lamborgini lüks ootomobillerinden Scania ağır kamyonlarına kadar 12 markayı içeren dev bir küresel bir güç merkezine döndürdü. Winterkorn ayrıca, agresif büyüme stratejisi izledi, Çin ve Kuzey Amerika’da yoğunlaşarak, tüm dünyada üretim merkezlerinin sayısını 100’ün üzerine çıkardı.

Volkswagen CEO’su Winterkorn istifa etti ile Benzer Yazılar:

25 Eylül 2015 Saat : 12:43

Volkswagen CEO’su Winterkorn istifa etti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."