WSJ: ABD’de teknoloji şirketleri kontrolü ele alıyor, lider Amazon


Wall Street Journal’ın haberine göre, sayısı fazla olmayan teknoloji devleri, beklenmedik endüstrilere ulaşarak ABD’de kontrolü ele geçiriyor.

Amazon’un Whole Foods’u elde etmek için yeni bulunmuş olduğu 13.7 milyar dolar değerindeki teklif, ABD’deki güncel trendin en uç örneğini teşkil ediyor: ABD’deki en büyük teknoloji şirketleri, büyümeyi sürdürebilmek adına farklı endüstrilere doğru ilerliyor. İyi performans gösteren yöneticilerle birlikte bu şirketler, “teknolojinin her şeyi iyileştireceği” düşüncesinin yanı sıra, klasik elde etme tutkusuyla hareket ediyor.

Bunun sonucu olarak, teknoloji şirketine dönüşerek karşılık veremeyen işletmeler, bahsi geçen teknoloji devleri tarafından satın alınmaya veya üzerlerinden geçilmeye mahkumlar. Böylece, güç ve servet, giderek belli başlı birkaç şirketin elinde yoğunlaşacak. Tüketiciler ise bütün ürün ve hizmetleri “oligopolinin üyelerinden” temin ediyor olacak.

Örnek verilecek olursa, telefon şirketine dönüşen bir bilgisayar firması olan Apple, şu an kendi kendini sürebilen arabalar, orijinal TV programlama ve ‘artırılmış gerçeklik’ gibi işlerle uğraşıyor.

Facebook ise hala bazıları tarafından “doğumgünü hatırlatıcı” şirket olarak görülse de, dronelar, sanal gerçeklik donanımları, orijinal TV programları ve hatta telepatik insan bilgisayar arayüzleri yaratıyor.

WSJ: ABD’de teknoloji şirketleri kontrolü ele alıyor, lider Amazon ile Benzer Yazılar:

18 Haziran 2017 Saat : 1:44

WSJ: ABD’de teknoloji şirketleri kontrolü ele alıyor, lider Amazon Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."