Yellen: Faiz artırımı bu yıl uygun


Fed Başkanı Janet Yellen, bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırımının muhtemelen uygun olduğunu söyledi.

Yellen, ekonomik “sürprizlerin” bu planın değişmesine yol açabilecek olmasına rağmen, ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımı yolunda olduğunu söyledi.

Yellen, Perşembe günü Amherst, Massachusetts’te yaptığı konuşmada, “İşgücü piyasasının daha da iyileşmesi ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefimize tekrar yükselmesi ile birlikte, federal fonları faizi (Fed’in gösterge faizi) için hedef aralığını bu yılın ilerleyen bir döneminde artırmanın ve ardından kısa vadeli faizleri kademeli olarak yükseltmenin muhtemelen uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

Yellen’ın yorumları, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) gösterge federal fonları faizi hedefini, “son küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin” ABD’de büyüme ve enflasyonu bastırabileceğini işaret ederek sabit tutmasının bir hafta sonrasında geldi. Çin’in 11 Ağustos’taki devalüasyonunun ardından bu ülkenin ekonomisinde yavaşlamanın derinleşebileceği endişeleri, finans piyasalarında kargaşayı tetikledi ve küresel ekomomi görünümüne ilişkin soruları ortaya çıakrdı.

Yellen: Faiz artırımı bu yıl uygun ile Benzer Yazılar:

25 Eylül 2015 Saat : 12:40

Yellen: Faiz artırımı bu yıl uygun Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."